פסטיבל הקולנוע הבריטי בירושלים 2012

פסטיבל הקולנוע הבריטי סיפק השנה תשעה סרטים מובחרים של יוצרים צעירים ומוכשרים. המגוון היה גדול ומעניין

לאחר הפסקה של שנתיים, פסטיבל הקולנוע הבריטי והאיכותי חזר השנה ונראה כי עבר משהו טוב על תעשיית הסרטים הבריטים בשנה האחרונה. השנה הוצגו תשעה סרטים חדשים בסינמטקים בירושלים, תל-אביב, שדרות, חיפה, ראש-פינה, חולון והרצליה.

המועצה הבריטית יזמה את הפסטיבל במטרה לקדם את היצירה בבריטניה ואת הקשר לישראל. הסרטים עוסקים בסוגיות חברתיות חשובות כגון אלימות, זרות אתנית, חיפוש אחר זהות אישית בחברה שעוברת שינויים ועוד. כמו-כן, ישנם כמה ז'אנרים כגון דרמה, אימה, עיבוד לקלאסיקה וקולנוע דוקומנטרי. רוב היוצרים הינם חלק מהדור החדש של היוצרים בבריטניה ובהתאם לכך מוצגים הסרטים, מנקודת מבט חדשנית ומעניינת.

פסטיבל הקולנוע הבריטי בירושלים הציג מדי יום בין התאריכים 4-12 בפברואר מספר סרטים. להלן טעימה מחלק מהם:

רשימת חיסול: ג'יי, חייל לשעבר וידידו גאל לוקחים על עצמם משימה ונחשפים לפראנויות ופחדים מן העבר. מדובר במותחן אימה מעורר מחשבה. הסרט זיכה את הבמאי בן וויטלי בתואר "הבמאי החם הבא" בבריטניה.

הבלש הבנגלי: סרט דקומונטרי המתאר את הודו המודרנית דרך עולם הפשע ומציג את עולמם המשגשג של החוקרים הפרטיים עקב חוסר האמון של הציבור במשטרה. הסרט עוקב אחר הבלש הבנגלי ראג'ש וצוות עוזריו בזמן שהם חוקרים מקרים הקשורים ללקוחותיהם. במקביל ישנו את סיפורו האישי של החוקר החולם להיות רקדן בינלאומי ועל הטיפול שלו בבנו ובאשתו החולה.

סופשבוע: סיפור אהבה של שני גברים בעקבות מפגש במועדון גייז ששני הגברים מבלים יחד כל הסופשבוע והתפתחות הקשר הנבנה בין השניים, תוך הקשיים והדילמות לגבי חיפוש הזהות, חיים אותנטיים ורגישות לאחר. הסרט זכה בשני פרסים בטקס פרסי הקולנוע הבריטי העצמאי ובפרסים נוספים בפסטיבלים בינלאומיים.

צוללת: נער שמתאהב בנערה יפה ובאותו הזמן היחסים בין הוריו מתדרדרים לאחר שאהוב לבה של האישה עובר לגור בשכונה שלהם. אוליבר הנער מנסה לגרום להוריו להישאר יחד ואף לזכות באהבתה של הנערה. הסרט זיכה את התסריטאי ריצ'רד איואדה בפרס התסריט הטוב ביותר בפרסי הקולנוע הבריטי העצמאי.

חוש מושלם: מדענית בשם סוזן מתאהבת בשף מוכשר והם בונים מערכת יחסים חושנית ורגשית חזקה מאד בזמן שהעולם עובר שינויים גדולים כולל מגפה. נשאלת השאלה האם החיבור העמוק של בני הזוג הוא תוצאה של אהבה או שהוא קשור לחוסר וודאות לגבי המצב הסוער בעולם?

ביל הפרוע: ביל חוזר לביתו לאחר שמונה שנים בכלא. בבית ממתינים לו שני ילדיו בני 11 ו-15 שחיים ללא אמם. בתחילה ביל לא רוצה לקחת אחריות עליהם, אך אחד הילדים משכנע אותו להישאר כדי ששירותי הרווחה לא יעבירו אותם למשפחה אומנה. בהמשך הסרט הילד מסתבך והאב צריך לקבל החלטה על האופן בו הוא יהיה חלק מחיי ילדיו ועל המשמעות של אבהות עבורו ועבור משפחתו.

אנקת גבהים: עיבוד לקלאסיקה של אמילי ברונטה על סיפור אהבה בין שני בני נוער שהיחסים ביניהם יוצרים סערה בקרב הסביבה שלהם.

אם כבר הגעתם לירושלים ונהנתם מאווירת הפסטיבל ומסרט אחד או יותר, מומלץ לסייר קצת בעיר אחר-כך, להנות מאחת המסעדות הטובות ולסיים את היום התרבותי עם הרגשה טובה.

תגים: ,

כתיבת תגובה